Bukurešt, glavni grad Rumunije, ima bogatu istoriju i geografski položaj koji ga čini izuzetno značajnim za sve one koji žele da dodatno istraže ovaj velelepni grad koji nosi i naziv Mali Pariz istoka.
Bukurešt - znamenitosti glavnog grada Rumunije
Smešten je u jugoistočnom delu Rumunije, na obalama reke Dambovica, koja se proteže kroz grad. Njegova pozicija je ključna za njegovu ulogu kao trgovačkog i kulturnog centra Balkana, a njegova blizina Crnom Moru ga čini važnim lučkim gradom i omogućava laku vezu sa drugim evropskim destinacijama.
Istorija i kulturni značaj Bukurešta
Bukurešt ima dugu i bogatu istoriju koja datira vekovima unazad. Grad je bio svedok mnogih istorijskih događaja i promena, od osnivanja u 15. veku do perioda Rumunske revolucije 1989. godine. Brojna politička i ekonomska previranja oblikovala su Bukurešt kao grad kakav danas poznajemo – oivičen brojnim spomenicima kulture, znamenitostima, muzejima i arhitektonskim dostignućima. Zbog brojnih kulturnih manifestacija, umetničkih galerija, pozorišta i muzičkih festivala koji se ovde održavaju, Bukurešt je jedna od vitalnih destinacija rumunske kulture.
Neki od najznačajnijih istorijskih i kulturnih atrakcija uključuju zgradu Parlamenta, drugu najveću zgradu na svetu, Trg revolucije, najvažnije mesto u pokretanju rumunske revolucije 1989. godine i Stari grad, šarmantni stari deo grada sa kaldrmisanim ulicama, restoranima i barovima.
Velelepne građevine i arhitektonski detalji Bukurešta
Jedna od najlepših, a ujedno i najvećih znamenitosti u Bukureštu je Palata parlamenta, koja se često naziva i „Narodna kuća“. Ova građevina istovremeno predstavlja i jedinstveni spomenik kulture i svedoči o veličini i snazi Čaušeskuove vladavine. Ako tome dodamo i činjenice da je ovo druga po veličini zgrada na svetu, a da je ujedno i najteža građevina na svetu, tada 365.000 kvadratnih metara, 12 spratova koji se ponosno uzdižu iznad zemlje i 4 podzemna nivoa, može dati naznake o kakvoj građevini govorimo. Tokom gradnje, njena konstrukcija zahtevala je ogromne količine materijala, uključujući milione kubnih metara betona i tone čelika i kristala za ukrašavanje. Ekstravagantna arhitektura, raskošni enterijer i eksterijer ukazuju na megalomanski način života i doba jedne ere koju je obeležila vladavina Nikolaja Čaušeskua.
Trg revolucije i istorijski prevrat
U istoriji grada Bukurešta, Trg revolucije zauzima posebno mesto. Na ovom trgu, koji predstavlja centralno mesto okupljanja, dogodila se čuvena Rumunska revolucija 1989. godine. U to vreme, aktuelna vlast Nikolaja Čaušeskua karakterisala se autoritarnim režimom, represijom političkih protivnika i ekonomskom politikom koja je dovela do rastućeg siromaštva stanovnika ove zemlje. Tokom godina, Čaušesku je izgradio kult vođe a njegova vlast je bila poznata po strahu i cenzuri.
Decembra 1989. godine, nezadovoljstvo građana je kuminiralo što je dovelo do protesta širom zemlje, koji su kasnije prerasli u nasilne sukobe sa vlastima. Ubrzo su se protesti proširili na Bukurešt i druge gradove širom zemlje. U Bukureštu, hiljade građana okupilo se na ulicama zahtevajući slobodu, demokratiju i smenu vlasti. Zbog izraženog nasilja i velikog broja mrtvih demonstranata, došlo je do još veće pobune koja je rezultirala hapšenjem Nikolaja Čaušeskua i njegove supruge Elene. Nakon brze sudsko-vojne presude, Čaušeskovi su pogubljeni 25. decembra 1989. godine. Ovo je označilo kraj njihove vlasti i režima koji je trajao decenijama. Od tada, ovaj trg nosi dubok trag u sećanju građana i oličje je volje ljudi za slobodom i pravdom na šta sećaju brojni spomenici koji su ovde podignuti.
Stari grad Bukurešta
Srce i dušu rumunske prestonice čini Stari grad, mesto koje obavezno treba obići. Ovo je deo grada koji zrači istorijskim šarmom i autentičnom atmosferom koja privlači turiste iz celog sveta.
Šetajući uskim kaldrmisanim ulicama, ostaćete zadivljeni prelepim građevinama u različitim arhitektonskim stilovima, uključujući barok, renesansu i neoklasicizam. Ovi istorijski objekti svedoče o razvoju grada kroz vreme i pružaju mogućnost da se oseti bogata kulturna baština Rumunije. Talas umetnosti i kulutre oseća se sa svih strana, a brojni restorani, kafići, barovi i klubovi, čine ga živahnim mestom i odličan izbor za dobar noćni provod.
Ljubitelji istorije će uživati u istorijskim spomenicima i atrakcijama, među kojima se ističe Stari kneževski dvor a u kome se nalaze vredni eksponati iz rumunske istorije.
Stari kneževski dvor – najlepša turistička atrakcija u Bukureštu
U samom centru Bukurešta, smešten je istorijski kompleks koji pruža posetiocima uvid u bogatu prošlost Bukurešta i Rumunije, prenoseći ih u vreme kada su kneževi vladali ovim zemljama. Stari kneževski dvor datira iz 15. veka i najpre je služio kao rezidencija vladajućih vladara Vlaške, a izgrađen je od strane Vlada Drakule, oca legendarnog vojvode Vlada Cepeša.
Kada se odlučite na posetu Starom kneževskom dvoru, najpre ćete se susresti sa mešavinom različitih arhitektonskih stilova koji odražavaju promene i vidlive dodatke tokom različitih perioda. Prvobitna zgrada iz 15. veka bila je srednjovekovni fortifikovani kompleks sa zidinama i kulama. Tokom vekova, dodate su barokne i renesansne karakteristike, čime je kompleks postao još impozantniji. Posebno zanimljiva tačka u okviru Starog kneževskog dvora je crkva Curtea Veche, koja se nalazi unutar kompleksa. Ova crkva, posvećena svetom Nikoli, predstavlja jedno od najstarijih sačuvanih verskih objekata u Bukureštu. Njena arhitektura kombinuje različite elemente sa uticajem zapadnih stilova.
To je ujedno i omiljena destinacija ne samo za turiste, već i za lokalno stanovništvo. Ovaj kompleks oživljava vreme kada su kneževi donosili odluke koje su oblikovale sudbinu Rumunije. Posetom Starom kneževskom dvoru, osetićete dah prošlih vekova i doživeti šarm bogate rumunske istorije.
***
Putovanje u Bukurešt znači putovanje kroz vreme, upoznavanje sa mestom gde se tradicija i savremena kultura spajaju. Poseta prestonici Rumunije pruža jedinstvenu priliku da se uroni u njenu bogatu istoriju i kulturu, pri čemu svaka znamenitost Bukurešta nosi sa sobom jedinstvenu dozu autentičnosti i stila.
Sviđa mi se ovo
Pročitajte slične blogove
Komentari (0)
Napišite komentarPutovanje