Istorija, umetnost, kultura, vekovi i vekovi prošlosti mogu se posmatrati kroz raznovrsne artefakte, umetnička dela i skulpture koje su preživele puno toga.
Letovanje
Najlepši muzeji Evrope
Svaka od njih krije svoju priču, zbog čega je poseta muzejima od ključnog značaja za upoznavanje kulture i istorije nekog naroda. Ako se odlučite da istražujete najlepše muzeje Evrope, mi smo odabrali tri koja ostavljaju jedinstveni utisak.
Zlatni trougao umetnosti u Madridu
Madrid je zlatni trougao umetnosti u gradu, koji se sastoji od tri vrhunska muzeja umetnosti, Muzej Prado, Reina Sofia i Tisen. Upravo je poseta ovim muzejima nosilac umetničke crte putovanja u Madrid.
Muzej Prado je ponos ne samo Madrida, već i čitave Španije. To je jedan od najboljih muzeja umetnosti u celom svetu. Izgrađen u 19. veku, u zgradi koju je dizajnirao poznati španski arhitetka Huan de Viljanueva, muzej Prado u svojoj postavci poseduje slike i skulpture, crteže, otiske i dokumente. Ogromna zbirka španske umetnosti u muzeju uključuje dela Franciska Goje, El Greka i Dijega Velaskeza. Umetnici iz drugih zemalja su Ticijan, Piter Pol Rubens i Hijeronim Boš. Ovde ćete pronaći Gojine „crne“ slike, Velaskezovu predaju Brede i Las Meninas, Bošov vrt zemaljskih užitaka, ali i Karavađovog Davida i Golijata i Rafaelov portret kardinala.
I dok je Prado eminentni muzej tradicionalne španske umetnosti, muzej Reina Sofia je muzej koji treba posetiti zbog vrhunske kolekcije španske umetnosti 20. veka koju poseduje. Ovde ćete pronaći opsežne kolekcije dela Pabla Pikasa i Salvadora Dalija, sa Pikasovom Gernikom kao najpoznatijim delom u kolekciji. Istaknuti su i radovi umetnika kao što su Joan Miro, Huan Gris i Pablo Gargallo, kao i Henri Moore i Diego Rivera.
Obilazak muzeja u Madridu završite posetom Nacionalnog muzeja Tisen koji prikazuje kolekciju kako tradicionalne, tako i moderne umetnosti od 13. do 20. veka. Više od 1000 umetničkih dela je uključeno u stalnu postavku, a neka od najpoznatijih imena čija se dela izlažu su Jan Van Ejk, Karavađo, Rubens, Mone, Dega, Rembrant, Van Gog.
Ne propustite: Ukoliko planirate obilazak sva tri muzeja, možete kupiti kombinovanu kartu i rezervisati obilazak sa vodičem.
Najveća umetnička dela čuvana su u Barseloni
Barselona, prestonica Katalonije, mesto je gde se nalaze najveća umetnička dela svih vremena. Kubizam, impresionizam, modernizam, postmodernizam, umetnička dela iz svih pravaca nalaze se u Muzeju nacionalne umetnosti Katalonije (Museu Nacional d'Art de Catalunia – MNAC). Ovaj, apsolutno neverovatan muzej odlikuju prelepi i raznovrsni eksponati i prekrasan pogled na Barselonu.
Zgrada muzeja izgrađena je za potrebe Međunarodne izložbu 1929. godine, Palau Nacional na Montžuiku. Danas, ova građevina poseduje najraznovrsniju i najsveobuhvatniju kolekciju katalonske i međunarodne umetnosti na svetu. Muzejska kolekcija moderne umetnosti sastoji se od dela Antonija Gaudija, Salvadora Dalija, Pabla Pikasa, Antonija Tapiesa i mnogih drugih. Pored modernih slika, tu su i crteži, grafike i posteri iz 16. veka i više od 134.000 novčića i medalja.
Pored čuvenog muzeja koji čuva i ponosno prikazuje umetnička dela, Barselona je poznata i po Muzeju čokolade. Ljubitelji čokolade će zasigurno biti oduševljeni ovim mestom koje odaje počast najlepšem slatkišu u svim njegovim oblicima. Muzej prikazuje istoriju čokolade u Evropi, od njenog uvođenja na kontinent u 15. veku do modernog sveta, zbog čega je ovaj muzej istovremeno i edukativan i zabavan. Za potpuno iskustvo, možete se prijaviti na radionicu u kojoj ćete učiti da napravite neku od popularnih čokoladnih poslastica.
Ostaci drevnog Akropolja i Muzej Akropolja
Muzej Akropolja, koji se često naziva i Novi muzej Akropolja, smešten je nedaleko od Akropolja a u njemu se nalaze najznačajniji arheološki ostaci drevnog Akropolja. Prvobitni Muzej Akropolja osnovan je 1865. godine i otvoren u zgradi na arheološkom nalazištu 1874. godine. Međutim, sa rastućom kolekcijom otkrića, nametnula se potreba za preuređenjem postojećeg prostora i njegovog proširenja. Nakon izgradnje nekoliko novih zgrada, moderni pristup organizaciji muzeja i izgradnje većeg prostora datiraju s kraja 20. veka i njegovog konačnog završetka i puštanja u rad 2009. godine. Na površini od 21.000 m2, u podnožju Akropolja smešten je muzej koji po strukturi podseća na Partenon. Posetu muzeju pažljivo isplanirajte i odvojite malo više vremena jer se muzej sastoji iz:
Podruma i prizemlja u kojima se nalaze prikazi drevnih atinskih naselja koja su otkrivena tokom izgradnje muzeja. Kompleksan raspored ulica, kuća, kupatila, radionica i grobnica daje uvid u istoriju drevne Atine, od 4. milenijuma pre nove ere do 12. veka nove ere. Na nekim mestima na podu ima stakla, što omogućava da jasno vidite iskopine koje se nalaze ispod muzeja.
Prvi sprat predstavlja skulpture iz arhajskog perioda (od 7. do 5. veka p.n.e.), ostatke struktura kao što su Hekatompedos (zgrada verovatno na mestu prvog Partenona) i zabat Gigantomahije (bitka između bogova i divova), koji je ukrašavao Stari hram. U ovom delu muzeja se mogu videti prikazi događaja iz zlatnog doba Perikleove vladavine, kao i umanjena replika hrama Atine Nike.
Na drugom spratu je smeštena galerija koja je posvećena Partenonu. Ovaj sprat je ujedno i vrhunac i najlepše mesto u samom muzeju. Sa galerije se pruža predivan pogled na Partenon.
Sviđa mi se ovo
Pročitajte slične blogove
Komentari (0)
Napišite komentarPutovanje