Stanovnici Kukovih ostrva su pravi Polinežani koji se najčešće povezuju sa najboljim pomorcima Tihog okeana.
Letovanje
Posetite Kukova ostrva
Na pola puta između Novog Zelanda i Havaja, posetite Kukova ostrva
U potrazi za novim zemljama, istorija ovih pomoraca se povezuje sa najvećim poduhvatima koji se podjednako mogu uporediti sa legendarnim dostignućima brojnih Evropljana. Sačinjen od ukupno 15 ostrva, Kukova ostrva su smeštena na pola puta između Havaja i Novog Zelanda, Kukova ostrva zauzimaju površinu od 2,2 miliona kvadratnih kilometara i dom su velikog broja raznobojnih tvrdih i mekih korala, tropskih riba i kornjača, što čini ronjenje i snorkling obaveznom aktivnošću ukoliko se odlučite na posetu Kukovim ostrvima.
Kako i kada otputovati na Kukova ostrva
S obzirom na geografsku lokaciju i gotovo jednaku udaljenost od Sjedinjenih Američkih Država i Novog Zelanda, do Kukovih ostrva je najlakše i najkraće putovati avionom. Treba znati da su Kukova ostrva podeljena na Severnu i Južnu grupu ostrva, pri čemu su ostrva Južne grupe privlačnija i pristupačnija. U ovu grupu ostrva se ubrajaju Rarotonga, Aitutaki, Atiu, Mangaia, Mauke, Palmestron i dva ostrva koja nisu naseljena Manuae i Takutea.
Većina putnika ostaje na Rarotongi (popularno, Raro), najvećem ostrvu koji pripada Kukovim ostrvima. Međutim iako je najveće, ovo ostrvo se automobilom može obići za svega sat vremena. Sa toplom, tropskom klimom, netaknutim plažama i zaštićenim lagunama Kukova ostrva su veoma privlačna destinacija za odmor.
Tropska klima koja vlada na Kukovim ostrvima ipak beleži značajnije oscilacije u temperaturi pa je tako Rarotonga hladnija od Aiutakija, na primer. Zato je idealno vreme za putovanje na Kukova ostrva u periodu od juna do avgusta.
Upoznajte najlepša Kukova ostrva
Imajući u vidu da su Kukova ostrva sačinjena od ukupno 15 ostrva, najveće i najbolje razvijeno je Rarotonga. Na ovom ostrvu možete naći smeštaj po pristupačnim cenama, veliki broj restorana, barova i pijaca. Rarotonga takođe nudi veliki broj turističkih atrakcija. Tako je, na primer, laguna Muri jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija koja pruža mogućnost vožnje čamcem, ronjenje, iznajmljivanje kajaka. Ako se odlučite za istraživački odmor u Rarotongu, na istočnoj strani napuštenog odmarališta Šeraton, put vodi u unutrašnjost do vodopada Vigmor, sklopa divnih kaskada koje se spuštaju u hladan bazen. Što se smeštaja tiče, u Rarotongi možete smeštaj naći tik pored okeana, u malim vilama koje nisu više od palme, a ipak pružaju predivno iskustvo buđenja sa pogledom na okean i njegovu blizinu ukoliko poželite da se kupate.
Aitutaki je mnogo manje ostrvo od Rarotonge, ali i dalje pruža mogućnost za boravak i uživanje. Ovo ostrvo krasi sporiji tempo života i lagune neverovatne lepote, adrenalinski sportovi na vodi, spa aktivnosti i dobra hrana. Ovo ostrvo se nalazi na samo 40 minuta leta od Rarotonge, i predstavlja romatnitčno mi mirno mesto koje očarava okolinom.
Atiu, ostrvo po broju stanovnika, ima najviše divljih plaža – čak 28. Za razliku od Rarotonge i Aitutakija, Atiu nema zaštitnu lagunu, pa su plaže manje zaštićene. Ovde možete videti mnoge tropske ptice, kao što su crveni loriket i kakerori sa narandžastim perjem.
Do drugih ostrva je relativno teže stići, ali je svako privlačno na svoj način, sa puno divljih životinja i atrakcija na plažama. Ukoliko se odlučite da istražujete ova, teško pristupačna ostrva, otkrićete brojne kamene bazene, slatkovodna jezera i dramatične litice.
Ako ste se zapitali kako da stignete do Kukovih ostrva, treba da znate da se do većine ostrva može stići direktnim letovima iz Rarotonge. Raspored letenja se menja sezonski, a ponekad se letovi odvijaju samo jednom mesečno zbog čega posebnu pažnju posvetiti planiranju putovanja na neko od udaljenijih ostrva. Aitutaki, drugo najposećenije ostrvo, udaljeno je 40 minuta leta od Rarotonge. Međutim, treba imati u vidu da Severnoj grupi ostrva, samo Manihiki, Penrin i Pukapuka imaju pistu. Takođe, do Kukovih ostrva se ne može stići brodom jer nema trajekata, ali uz malo sreće možda uspete da uhvatite prevoz brodićem lokalnih ribara.
Zabava na Kukovim ostrvima
Najbolji način da upoznate kulturu, a da se istovremeno i zabavite je kroz tzv. Noć ostrva. Ovaj performans se organizuje u odmaralištima i kulturnim centrima na Rarotongi, Aitutaki i Atiu. Svojim plesom, lokalni meštani prenose istoriju i tradiciju kroz muziku, uz obavezno uživanje uz lokalne specijalitete. Zabavu na viši nivo podiže i učestvovanje publike u plesu i na taj način učestvuju i uče tradicionalne plesne pokrete.
Tropski specijaliteti Kukovih ostrva
Tropska oaza mira i prelepih pejzaža pored mnogobrojnih aktivnosti nudi i uživanje u specijalitetima neverovatnih ukusa. Na vrhu liste specijaliteta nalazi se Ika Mata, tradicionalna poslastica koja u bukvalnom prevodu znači „sirova riba“. To je salata na bazi kokosovog krema, sitno seckanog povrća i sirove ribe koja osvežava.
Specijaliteti u vidu morskih plodova ističu hobotnicu sa Kukovih ostrva. Sam način pripreme je interesantan – kuva se u kokosovoj pavlaci i luku sa začinima – zbog čega je ukus jedinstven. U kokosovom kremu i karamelizovanom luku spremaju se i čuveni Rukau listovi.
Za poslasticu je čuveni Banana Poke idealan, jer predstavlja vrstu jela koje se sprema od prezrelih banana kuvanih u kokosovom mleku uz obavezan sastojak aru praha. Pored banana, Kukova ostrva su poznata i po najboljem tropskom voću: od kremastih jabuka, preko zvezdastog voća, manga, marakuje do ananasa i papaje.
Sviđa mi se ovo
Pročitajte slične blogove
Komentari (0)
Napišite komentarPutovanje