Smešten u jugozapadnom delu Tihog okeana, a ujedno i jedna od geografski najudaljenijih zemalja sveta, jeste Novi Zeland..
Putovanje na Novi Zeland
Upoznajte kulturu Maora: Putovanje na Novi Zeland
Australija, njen najbliži sused, udaljena je oko 1.600 kilometara. Zemlja dugog belog oblaka, kako je nazivaju njeni domoroci, Maori, je zemlja koja pruža nezaboravno iskustvo putovanja smešteno na Severnom i Južnom ostrvu. Sa preko 50 vulkana, od kojih su neki aktivni i danas, Novi Zeland obiluje i glečerima neverovatnih lepota, fjordovima i planinama i peščanim plažama. Sve to se može videti u jednoj zemlji koja obiluje bogatom i fascinantnom istorijom i kulturom Maora i Evropljana.
Upoznajte kulturu Maora i tradiciju Novog Zelanda
Najbolji način da istražite jednu zemlju jeste da upoznate njenu kulturu. Najbolje mesto za početak putovanja na Novi Zeland je učenje o kulturi njenih stanovnika, Maora. Duga istorija ovog naroda datira još od sredine 14. veka, a bogata tradicijom i umetnošću predstavlja značajni deo kulturnog identiteta zemlje.
Kultura Maora se najbolje može videti kroz posetu Marae, plemenskih svetilišta Maora koja pružaju način da se upoznate sa njihovom kulturom. Neke od njih su tradicionalni maorski ples i pevanje. U gradovima Nortlend, Okland, Rotorua i Kenterberi, postoje organizovane ponude koje omogućavaju obilazak jer morate znati da biste ušli u Marae, morate biti pozvani. Otuda, čak i organizovani odlazak podrazumeva prolazak kroz tradicionalnu ceremoniju dočeka poznatu kao powhiri. Ceremonija obično počinje tako što goste izazove jedan od maorskih ratnika kroz čin poznat kao wero u kome ratnik gostima poklanja žeton kako bi se osiguralo da svi gosti dolaze u miru.
Treba znati i: „Hongi“ je tradicionalni pozdrav Maora. Umesto klasičnog rukovanja, prislonite svoj nos i čelo na nos i čelo osobe koju pozdravljate.
Ples i hrana su veoma važni u kulturi Maora
Ples i muzika su najvažnije aktivnosti u kulturi Maora. Tradicionalni ceremonijalni ples, Haka, se sastoji od sinhronizovanog udaranja nogama o tlo i rukama o noge, ali i pevanja u kombinaciji sa snažnim fizičkim pokretima. Ovaj ples se koristi kao način pozdrava značajnih gostiju i odavanje počasti i poštovanja značajnim dostignućima.
Tradicionalna kuhinja Maora je ono što je izdvaja od savremenog pristupa. Naime, tehnika poznata kao hangi se još uvek koristi u maorskim plemenima, a podrazumeva da se hrana kuva u rupi u zemlji. Ova rupa je obložena vrućim kamenjem ili ili žičanim korpama, a najčešće se na ovaj način spremaju riba, piletina i povrće. Iako zvuči jednostavno, ovakav pristup pripremanja hrane je dug proces koji odražava posebnu povezanost između članova zajednice.
Rotorui, Novi Zeland: Povežite se sa prirodom
Rotorui je grad smešten u regionu Bay of Plenty i okružen planinama, rekama i autohtonim šumama. Pored toga, čak 18 slatkovodnih jezera koji se nalaze u ovom gradu i njegovoj okolini ga čini savršenim mestom za istraživanje prirodnih lepota Novog Zelanda i uživanja u njima. Ovo područje je idealno za brdski biciklizam, šetnju, jahanje, plivanje i pecanje a poseban dragulj jesu gejziri i bazeni sa geotermalnim izvorima. Ovo je idealno mesto i za porodična putovanja, a za sve one koji traže uzbuđenje i malo više adrenalina Rotorui je dom najvišeg komercijalnog vodopada na svetu, i nudi sve, od bandži džampinga do vožnje ziplajnom.
Kaikoura, ribarsko mesto oivičeno planinama i plažama
Slikovita Kaikoura je malo priobalno selo sa pogledom koji se pruža na visoke planine prekrivene snegom sa jedne strane, i pučinu Tihog okeana sa druge strane. Neverovatan podatak da se planine oivičene snegom protežu u visinu i do 2600 metara, a da morske dubine idu i do 1200 metara nedaleko od obale, čine Kaikouri jedinstvenim mestom. Kaikoura omogućava da jutarnju kafu pijete na vrhu planine prekrivene snegom, a već u popodnevnim satima plivati sa delfinima i uživati u zalasku sunca. Ipak, za plivanje sa delfinima možda je najbolje doba dana rano jutro, kada je voda mirna a delfini raspoloženi, a posebni vremenski uslovi su između oktobra i maja.
Bay of Plenty ili Zaliv izobilja
Bay of Plenty je jedan od najpoznatijih zaliva na Novom Zelandu. Ime ovog zaliva potiče iz davne 1769. godine kada se Džejms Kuk usidrio upravo u ovaj zaliv i primetio da je njegova okolina prepuna plantaža i sela, zbog čega je i nastao ovaj naziv. Hektari voćnjaka i vrtova koji proizvode sve od kivija i citrusa do avokada. Uz ovo bogatstvo je obavezno i lokalno zanatsko pivo i najraznovrsniji morski plodovi koji će očarati sva čula.
Zaliv izobilja privlači i veliki broj turista zbog jednog od najpoznatijih i legendarnih vulkana Novog Zelanda, Maunganui. Ova vulkan – planina i uspon na nju pružaju spektakularan pogled koji se prostire celom dužinom zaliva. Na samom vrhu, nalazi se Čep lave i dva mala kratera. Geološki dokazi sugerišu da je veći deo konusa porastao u poslednjih 5000 godina, a nijedna aktivnost nije uočena već više od 1500 godina.
U podnožju planine Maungauni, nalaze se spektakularne plaže koje su idealne za surfere a neretko dobijaju titulu najlepših i najboljih plaža na Novom Zelandu. Za avanturiste, ovo područje je posebno atraktivno jer pruža mnoštvo adrenalinskih aktivnosti – od skakanja padobranom do vožnje malih jahti pučinom.
Sviđa mi se ovo
Pročitajte slične blogove
Komentari (0)
Napišite komentarPutovanje