Transilvanija, regija čije ime u bukvalnom prevodu označava zemlju iza šume
Letovanje
Transilvanija dvorci

Najveća regija Rumunije smeštena je na visoravni koja se dve strane graniči sa planinskim masivom Karpata, a sa jedne srane planinskim vencem Apušeni. Transilvanija, regija čije ime u bukvalnom prevodu označava zemlju iza šume, upravo zbog svoje geografske pozicije i lepote pejzaža privlači veliki broj turista. Ipak, Transilvanija je poznata i po srednjevekovnim dvorcima neprevaziđene lepote, brojnim legendama i gradićima koji odišu duhom prošlosti.
Kada je najbolje vreme za putovanje u Transilvaniju?
U zavisnosti od onoga što želite da doživite od Transilvanije, svako godišnje doba je idealno za putovanje. Zbog svoje geografske pozicije i nadmorske visine, klima u Transilvaniji i celoj visoravni je nešto hladnija od drugih lokacija u Rumuniji. Tako na primer, putovanje u Transilvaniju u proleće omogućava da uživate u šetnji prelepim poljima divljeg cveća i pogledu na planine koje se izdižu u daljini. Ovo je vreme kada Transilvanija oživljava u svakom smislu. Kako vreme odmiče i leto dolazi, postaje sve toplije i to je vreme kada se sreće najviše turista u Transilvaniji. Bilo da se odlučite da posetite srednjevekovni festival u Segešvaru, ili obilazite neke od čuvenih dvoraca Transilvanije, nećete pogrešiti i sigurno ćete uživati. Tokom leta, obavezno posetite jezero Tarnica kako biste se osvežili, ili jednostavno uživali u vodenim sportovima i ribolovu. Svojim izgledom, jezero podseća na bajkovite predele u kojima brana izgleda kao odbrambeni zid.
Putovanje u Transilvaniju u jesen posebno je popularno zbog priča i legendi o vampirima, pa i brojnih zabava koje se održavaju povodom Noći veštica. Zato je putovanje u Transilvaniju za Noć veštica idealno za posetu dvorcu Bran. Čuveni dvorac Grofa Drakule se nalazi nedaleko od Brašova. Ukoliko ste ljubitelj zimskih sportova i velikih prazničnih vašara, tada se odlučite na putovanje u Transilvaniju zimi. Ovo je vreme kada Transilvanija odiše duhom srednjevekovne magije koja se posebno oseća u gradovima Sibinj, Brašov i Temišvar.
Kada pomenete bajkovite dvorce, možda Vam na pamet neće pasti Rumunija, ali upravo zato, treba istražiti njene skrivene dragulje koji je krase. U Transilvaniji se nalazi najveći broj srednjevekovnih dvoraca koji svojom veličanstvenom pojavom oduzimaju dah.
Sablasno slikovita lokacija dvorca Bran, najpoznatiji dvorac Transilvanije
Transilvanija je poznata po dvorcu Bran, dvorcu smeštenom nedaleko od Brašova, a pored njegove vanvremenske lepote, brojne legende o Grofu Drakuli nastale su ovde. Ovaj dvorac je veliki favorit turista iz celog sveta, a sam dvorac proslavljen je zahvaljući čuvenom romanu Brama Stokera. Iako Vlad Cepeš, zvani Grof Drakula, nikada nije živeo u dvorcu, istorijski zapisi pokazuju da je ovde bio zatvoren dva meseca tokom svog života. Dvorac je izgrađen u 13. veku i tokom godina je služio najpre kao vojna tvrđava između Vlaške i Transilvanije, a kasnije i kao kraljevska rezidencija. Sablasno slikovita lokacija dvorca Bran, na vrhu brda u Karpatskim planinama, nudi zadivljujući pogled na okolnu prirodu i transilvanske šume.
Banffi Castle – Versaj iz Transilvanije
Banffi Castle je drugi dvorac koji oduzima dah. Izgrađen je u gotičkom arhitekturnom stilu u 14. veku. Nalazi se u selu Bontida a poznat je po međunarodno priznatom muzičkom festivalu Electric Castle. Dvorac se sastoji od tri glavne zgrade: Palate, Velike kuće i Lovačkog doma. Palata je najstariji deo dvorca i sadrži najzanimljivije prostorije, uključujući salu prestola, salu za bankete i lovačku salu. Velika kuća je izgrađena u 16. veku i sadrži veliku salu koja je služila za balove i druge događaje a lovački dom je izgrađen u 17. veku i služio je kao rezidencija za vlasnike dvorca. Okruženje dvorca krasi prelepi park u kome možete uživati u šetnji ili pikniku. Zbog lepote svojih parkova, ovaj dvorac nosi naziv i „Versaj iz Transilvanije“.
Najlepši gradovi Transilvanije
Transilvaniju krase mali gradovi koji odišu srednjevekovnom istorijom. Među njima se ističu Sibinj, Segešvar i Brašov. Stari grad Sibinj je šarmantno lep i svojom pojavom dočarava pravo mesto iz bajke. Krivudava mreža uskih ulica i tunela koji se ukrštaju na trgovima Piata Mica, Piata Mare i Piata Huet pružaju mogućnost uživanja u svakom delu ovog grada. Dok ste u Sibinju, obavezno posetite Kulu Saveta gde Vas na vrhu očekuje panoramski pogled na ceo grad. Tu su još i nacionalni muzej Brukental, Astrin muzej na otvorenom i čuveni Most laži.
Brašov je jedan od najpoznatijih gradova Transilvanije iz koga se lako stiže do svih delova Transilvanije i njenih znamenitosti. Sam grad ima mnogo toga da ponudi, uključujući brojne prodavnice, restorane i kafiće. Brašov je popularan i zbog dobrog noćnog života, sa mnogo barova i klubova. Bilo da tražite opušten odmor ili dobar noćni provod, Brašov je savršena destinacija. Vožnja žičarom, Crna crkva, treća najuža ulici u Evropi (Strada Sforii), samo su neke od lokacija koje možete posetiti. Ipak, ako tražite mesto za opuštanje i uživanje u lokalnoj kulturi, Piata Sfatului je trg koji svakako vredi posetiti. Ovaj istorijski trg nalazi se u starom centru Brašova.
Segešvar je malo mesto koje krase kućice pastelnih boja sa čuvenim prozorima na krovovima zbog kojih ćete imati utisak da Vas stalno neko posmatra. Osnovan od strane nemačkih zanatlija i trgovaca poznatih kao Saksonci iz Transilvanije, Segešvar je lep primer malog i dobro utvrđenog srednjevekovnog grada koji je nekoliko vekova igrao važnu stratešku i komercijalnu ulogu na obodu centralne Evrope. Ovde su Trg Citadela i čuvena Kula sa satom centar zbivanja, a grad možete istraživati u svim godišnjim dobima, nikada Vam neće biti dosadno.
Sviđa mi se ovo
Pročitajte slične blogove
Komentari (0)
Napišite komentarPutovanje